Dentalni implantanti
Zubni implantati su umjetni nadomjesci koji se ugrađuju u čeljusnu kost, kako bi zamijenili korijene zuba koji nedostaju. Implantat u obliku vijka ugrađuje se u čeljusnu kost na mjestu gdje nedostaje zub, a na njega se postavlja implantatska suprastruktura, na koju se zatim postavlja protetski rad. Zubni implantat je izrađen od biokompatibilnog materijala koji srasta s kosti jer ga organizam ne prepoznaje kao strano tijelo.
Rezultati kojima se može vjerovati
Kada se koriste zubni implantati?
Implantati se ne koriste samo kod gubitka jednog zuba, nego i u kombinaciji s drugim zubima kako bi podupirali fiksne ili mobilne protetske radove. Osim toga, ugradnja zubnog implantata znatno je bolje rješenje kada nedostaje samo jedan zub, za razliku od sanacije nedostatka mostom. Iz jednostavnog razloga – nije potrebno brusiti susjedne zdrave zube koji bi bili nosači mosta.
Kome su namijenjeni?
Ukoliko imate poteškoće pri jedenju ili ne govorite razgovjetno radi nedostatka zuba ili patite radi neudobnih proteza koje Vas žuljaju, dentalni implantati su rješenje za Vas. Potencijalna zapreka može biti količina preostale kosti, odnosno visina i širina koštanog grebena. U tom slučaju je potreban dodatni zahvat augmentacije (povećanja) kosti kako bi se mogla izvesti ugradnja implantata u čeljust.
Metode ugradnje zubnih implantata
Klasična metoda ugradnje zubnih implantata odvija se u 2 do 3 faze. Prvo se izvadi zub, zatim se ugrađuje implantat i završno se izrađuje keramička kruna. Ovim načinom ostavlja se puno vremena za zacjeljivanje između faza. Dok se ne postave trajne keramičke krunice (metal-keramičke ili bezmetalne krunice) klijent nosi privremene krunice.
Ubrzana ugradnja implantata je kada se faze 2 i 3 odrađuju u nekoliko dana, ali postoje određeni preduvjeti koje treba provjeriti prije zahvata.